Liturgia oczami świeckiego

Liturgia oczami świeckiego

Jerzy Paczkowski

publikacja 13.02.2005 15:40

W sprawach liturgii zabiera głos Stolica Apostolska, mówią biskupi i księża, na jej temat wypowiadają się teologowie. Rzadko natomiast można usłyszeć i przeczytać refleksje świec-kiego. W adwentowej edycji „Miłośnika Eucharystii” wyłowiliśmy kogoś, kto liturgią jest zafascynowany, czuje się za nią odpowiedzialny i potrafi na jej temat pięknie pisać.

Misterium Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmar-twychwstałego
czyli Triduum Paschalne


cz. II


W starożytności chrześcijańskiej Św. Augustyn Piątek, Sobotę i Niedzielę nazwał Dniami Chrystusa Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego. Później dostrzeżono związek Ostatniej Wieczerzy z Męką Chrystusa i tak Triduum Paschalne rozpoczyna się wie-czorem w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, antycypując ofiarę Krzyża w Wielki Piątek. Wielka Sobota to refleksja nad Chrystusem złożonym w grobie. Wieczorna Wigilia to radosne świętowanie Zmartwychwstania., które kończy się zaś II Nieszporami w Niedzieli Wielkanocnej.

Wielka Sobota


Jest to dzień trwania przy Grobie Pańskim Kościół powstrzymuje się od sprawowania sakra-mentów. Komunia św. może być udzielana tylko umierającym, w formie Wiatyku. Zachęca się do powstrzymania się od spożywania mięsa.


Od strony znaków liturgicznych dzisiejszego dnia należy zwrócić uwagę przede wszystkim, na obnażony ołtarz, przy którym stoi lub leży Krzyż w asyście dwóch świec, znak Męki Pańskiej. Od Wielkiego Piątku do Wigilii Paschalnej klękamy przed Krzyżem tak jak przed Najświętszym Sakramentem. Jeżeli nie mieliśmy okazji uczynić tego wczoraj, powinni-śmy oddać cześć Panu Jezusowi umęczonemu. Kolejne kroki kierujemy ku Chrystusowi wy-stawionemu w monstrancji. Tam Chrystus spoczywający w Grobie oczekuje zmartwychwsta-nia.

W poprzednim odcinku omówiłem Misterium Chrystusa ukrzyżowanego , a więc ce-lebrację Wieczerzy Pańskiej, która antycypowała Ofiarę Krzyża .oraz obrzędy Wielkiego Piątku . Wieczorne nabożeństwo kończyło się przeniesieniem Chrystusa eucharystycznego do Grobu. Rozpoczął się czas Chrystusa pogrzebanego. Kościół także w tym dniu (znaczy w Wielka Sobote) nie sprawuje Eucharystii. Już w 1951 (Reforma liturgiczna Piusa XII doty-cząca całego Wielkiego Tygodnia została promulgowana w 1955 roku. Pierwszym jej etapem było pozwolenie na częściowe używanie języków narodowych w rytuałach oraz nowe tłuma-czenie psalmów. Jednym z ważniejszych jej elementów było właściwe ustanowienie pory sprawowania Wigilii Paschalnej, która była do tej pory celebrowana nawet w godzinach ran-nych.) roku reforma liturgiczna papieża Piusa XII przywróciła przedpołudniową celebrację Liturgii godzin a sprawowanie Wigilii Paschalnej ustaliła na późny wieczór, kiedy jest ciem-no. Ta modlitwa psalmów czci spoczynek Chrystusa w grobie po chwalebnej zwycięskiej walce na krzyżu. Kontempluje się i medytuje zbawczą tajemnicę zejścia Chrystusa ze świata martwych, gdzie “ w duchu poszedł głosić zbawienie, także i duchom zamkniętym w więzie-niu( 1 Pt 3,19); spodziewano się spełnienia i urzeczywistnienia słów Pana “Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć, będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie(9,22). Jednakże ten dzień skruchy, pokutowania za grzechy jest wyrazem wiary i nadziei.

Więcej na następnej stronie

oceń artykuł Pobieranie..